Morten Schaft og Peter Velling kommer fremover til at stå for serie 3 holdet

ALS: Bestyrelsen hos Boldklubben Viking i Als har været nødt til at skifte ud på trænerposten for vores herrehold, da vi måtte konstatere, at Henrik Wiper og Als Viking ikke var det rigtige match, og samarbejdet er derfor ophørt pr. dags dato.

I stedet vil det fremover være Morten Schaft og Peter Velling, der kommer til at stå for holdet i serie 3.

- Vi er meget glade i bestyrelsen for at Morten og Peter har valgt at sige ja til opgaven. Morten har de senere år været træner for klubbens damehold og har tillige spillet i klubben i de sidste 10 år. Peter har selv spillet på klubbens 1. hold gennem de sidste 20 år, og vi har dermed to mand som kender klubben indefra, siger mads Andersen fra bestyrelsen.

De to vil få hjælp af Henrik Dahl som har ansvaret for serie 5 holdet.

Bestyrelsen ser frem til at se klubben udvikle sig i den retning som vi ønsker Als Viking skal i fremtiden.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...