Klubbens erfarne O-løbere står klar med hjælp til nye løbere, når Mariager Fjord OK lørdag 5. oktober inviterer til træningsløb i Hobro Østerskov

HOBRO: Mariager Fjord OK afholder lørdag 5. oktober træningsløb i Hobro Østerskov, med start mellem kl. 13 og 13.30. Mødested er midt på skovvejen mellem Mariagerfjord Gymnasium og Teglværket med afmærkning og parkeringsmulighed ved den østlige del af gymnasiet. Som altid er det gratis at deltage i løbet, fortæller klubbens banelægger Lasse Grøn, der tilbyder fem forskellige baner i det kuperede område: En let bane på 2,2 km, som kan løbes af alle uden forhåndskendskab til o-sporten. En mellemsvær på 3,1 km. for de lidt mere erfarne løbere. Tre svære baner på henholdsvis 3 km, 4,2 km og 6,0 km., som er for de erfarne o-løbere. Man kan låne løbebrik og kompas, og klubbens erfarne O-løbere står klar med hjælp til nye løbere.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...