Efter 12 kampe og med to kampe tilbage i efteråret ligger HB på en førsteplads med 28 point i serie 4

HADSUND/VEDDUM: Efter en længere nedtur kan Hadsund Boldklub ane en opadgående kurve for klubbens førstehold, der lørdag sikrede sig tre vigtige point i lokalbraget på Veddum stadion. De røde og hvide fra fjordbyen vandt 2-3 over de blåstribede.

Efter 12 kampe og med to kampe tilbage i efteråret ligger HB på en førsteplads med 28 point i serie 4, to point foran Skelund IF og med Veddum IF på tredjepladsen med 23. point.

Den endelige kamp om oprykning kan eventuelt først afgøres i sæsonens sidste runde, hvor HB får besøg af Skelund IF.

Lokalopgøret på Veddum stadion havde trukket en del tilskuere fra Veddum og Hadsund. Der blev kæmpet hårdt fra begge sider. HB kom først på måltavlen og øgede til 0-2 inden hjemmeholdet fik reduceret. Det blev 1-3 inden Veddum scorede til slutresultatet. Hjemmeholdets mål blev scoret af Michael Andersen og Lars Lassen. For gæsterne scorede Nicolaj Koch to gange og Claes Melgaard en enkelt gang.

Skelund IF i samme kreds havde hjemmekamp mod Hobro IK og tabte 2-4.

Nummer et i kredsen rykker direkte op i serie 3.

Da HB var på toppen spillede klubbens førstehold i serie et, men det har i flere år knebet med tilgang af unge talenter.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...