Rosport: Hadsund-roerne kom hjem med 12 DM medaljer fra stævnet i Gladsaxe Sportscenter

HADSUND: Hadsund Roklub vendte hjem fra de danske indendørs mesterskaber p i roning med ikke færre end 12 medaljer.

Med stor tilskueropbakning og deltagerrekord blev DM i indendørs roning 2020 således en succes.

På romaskiner

Dysterne foregik på computer kontrollerede romaskiner - kaldet åbent DM i ergometerroning

De indendørs Danmarksmesterskaber er for mange danske roklubber et af vintersæsonens højdepunkter.

Det er her, man som roer virkelig kan få testet sig selv og sin form mod andre roere i Danmark.

Samtidig er det også en mulighed for, måske, at slå sin egen personlige tid, fordi man kan give den lidt ekstra i en hal med tilskuere, som hepper på livet løs.

Guldmedaljer

For Hadsund Roklub blev resultaterne som følger:

Fire guld medaljer: Kuno Lund Sørensen vandt i Løb 159 Herre Vet. 50+ Letvægt (50-59 år) med tiden 7:04.3 på distancen 2000 m,

Melody Harati vandt i Løb 206 Junior E piger 10 år eller yngre med 407 meter på distancen 2 min.

Kian Harati vandt i Løb 228 Junior BII drenge 15 år med tiden 6:51.0 på distancen 2000 m og Kian Harati, Gustav Overgaard Hamann, Frederik Bertelsen, August Herman Wisholm vandt i Løb 502 Skole- og gymnasiumstafet med tiden 8:09.9 på distancen 2000 m.

Sølvmedaljer

Seks sølvmedaljer: Frederik Bertelsen blev nr 2 i Løb 228 Junior BII drenge 15 år med tiden 7:04.0 på distancen 2000 m.

August Herman Wisholm blev nr. 2 i Løb 232 Junior B drenge 16 år med tiden 6:32.9 på distancen 2000 m.

Laetitia Marie Panero-Bommer blev nr 2 i Løb 234 Junior AII piger 17 år med tiden 7:31.9 på distancen 2000 m.

Ida Blomstrand blev nr 2 i Løb 238 Junior A piger 18 år med tiden 7:36.1 på distancen 2000 m.

Ida Blomstrand, Malthe Dybdahl Malling, Laetitia Marie Panero-Bommer, Rasmus Søndergaard Konnerup blev nr 2 i Løb 502 Skole- og gymnasiumstafet med tiden 8:24.8 på distancen 2000 m og Niels Bommer blev nr 2 i Løb 828 Masters Men 70+ (70-79 years) med tiden 3:46.6 på distancen 1000 m.

Bronzemedaljer

To bronzemedaljer: Naja Lübeck blev nr 3 i Løb 218 Junior CII piger 13 år med 756 meter på distancen 3 min og Frederik Aksel Holmriis blev nr 3 i Løb 220 Junior CII drenge 13 år med 769 meter på distancen 3 min.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...