11 medaljer til Hadsund Roklub ved Danmarksmesterskaberne i roning

HADSUND: Lørdag 21. september afviklede Dansk Forening for Rosports deres DM på Brabrand sø, hvor Hadsund Roklub deltog med 25 hold, hvor Hadsund Roklub kom hjem med fine resultater.

Spændte roere, god energi og nye personlige rekorder var på programmet, da DM i roning blev afviklet, lørdag d. 21. september på Brabrand Sø.

For Hadsund Roklub stod lørdagen i roningens tegn, da det årlige DM i roning på kortbane blev afviklet på Brabrand sø, ved Brabrand Rostadion, og her var klubben at finde på startlisten.

Mesterskaberne er for mange klubber et af højdepunkterne på året, men også et event som for de fleste sætter et punktum for den udendørs kaproningssæson. Lørdag blev det til et vejrmæssigt perfekt punktum med solskin, blå himmel og næsten ingen vind.

Klubbens samlede resultater:

Fra morgenstunden af, var der roere på vandet, og ikke før kl. 18.00 var den sidste bådspids kommet ind over målstregen. Distancerne var mellem 500- og 2000m lange, og i flere af løbene var der kamp til stregen.

For Hadsund Roklub blev det til Samlede resultater for Hadsund Roklub ved Danske Mesterskaber 2019 på Brabrand rostadion.

6 guld medaljer

Frederik Bertelsen vandt i Løb 101 JCM1X - Junior u. 15 Drenge 1X

Amalie Hvid Rasmussen, Maria J. Johansen vandt i Løb 102 JCW2X - Junior u. 15 Piger 2X

Laetitia Marie Panero-Bommer, Ida Blomstrand vandt i Løb 118 JW2X - Junior u. 19 Piger 2X.

Gustav Overgaard Hamann, Frederik Bertelsen vandt i Løb 133 JCM2X - Junior u. 15 Drenge 2X.

Laetitia Marie Panero-Bommer vandt i Løb 136 JBW1X - Junior u. 17 Piger 1X.

Lea Lübeck, Ida Blomstrand, Jeppe Thomsen, Haris Alagic, Malthe Dybdahl Malling, Rasmus Konnerup, August Herman Wisholm, Laetitia Marie Panero-Bommer, Thea Bach Stegger vandt i Løb 145 JW/JM8+ - Junior u. 19 8+

1 sølv medalje

Peter Rytter Munk blev nr 2 i Løb 123 M1X - Åben Mænd 1X

4 bronze medaljer

Kian Harati blev nr 3 i Løb 101 JCM1X - Junior u. 15 Drenge 1X

August Herman Wisholm blev nr 3 i Løb 103 JBM1X - Junior u. 17 Drenge 1X

Niels Bommer, Flemming Hvid, Lucas Hvid blev nr 3 i Løb 116 M2+inr - Åben Mænd 2+inr

Amalie Hvid Rasmussen blev nr 3 i Løb 134 JCW1X - Junior u. 15 Piger 1X

11 placeringer uden for medaljerne

Gustav Overgaard Hamann blev nr 4 i A Finalen i Løb 101 JCM1X - Junior u. 15 Drenge 1X

Frederik Aksel Holmriis blev nr 5 i B Finalen i Løb 101 JCM1X - Junior u. 15 Drenge 1X

Elias Roth blev nr 6 i A Finalen i Løb 101 JCM1X - Junior u. 15 Drenge 1X

Naja Lübeck, AnneSofie Zenft Busse blev nr 5 i A Finalen i Løb 102 JCW2X - Junior u. 15 Piger 2X

Laetitia Marie Panero-Bommer blev nr 5 i A Finalen i Løb 108 JW1X - Junior u. 19 Piger 1X

Malthe Dybdahl Malling, Haris Alagic blev nr 5 i A Finalen i Løb 120 JM2X - Junior u. 19 Drenge 2X

Frederik Aksel Holmriis, Elias Roth blev nr 1 i B Finalen i Løb 133 JCM2X - Junior u. 15 Drenge 2XAnneSofie Zenft Busse blev nr 3 i B Finalen i Løb 134 JCW1X - Junior u. 15 Piger 1X

Naja Lübeck blev nr 5 i A Finalen i Løb 134 JCW1X - Junior u. 15 Piger 1X

Kristian Dahl, Alexander Magnussen blev nr 3 i B Finalen i Løb 135 JBM2X - Junior u. 17 Drenge 2X

Lea Lübeck blev nr 1 i B Finalen i Løb 136 JBW1X - Junior u. 17 Piger 1X

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...